Belediye web sitesi için tıklayınız


Büyükşehir’den ‘Dosteli’ Uzanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların faydalanması için hayata geçirdiği ‘Dosteli’ projesini Mersin’in en uzak mahallelerine kadar uzatmaya başladı. Gıda içerikli yardım kolileri, Dosteli markete gelemeyenlerin ayağına gitmeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların faydalanması için hayata geçirdiği ‘Dosteli’ projesini Mersin’in en uzak mahallelerine kadar uzatmaya başladı. Gıda içerikli yardım kolileri, Dosteli markete gelemeyenlerin ayağına gitmeye başladı.

 

Dost’a gelemeyene Dost ulaşıyor

 

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile birbirinden önemli projeleri hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere destek olmayı sürdürüyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Dosteli Market Projesi ile aylık 2 bin 500 kişi periyodik olarak temizlik, giyim ve gıda gibi ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılarken, bu rakamın 2017 yılında 4 bine ulaşması planlandı.

Market hizmetinin yanında 2015 yılında 21 bin adet ramazan kolisini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında 35 bin koli yardımına ulaşırken, 2017 yılı Ramazan ayında ise tam 40 bin vatandaşa ramazan kolisi verilmesi hedeflendi.

 

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin merkezde bedelsiz olarak faydalandığı Dosteli Market, şimdi hazırlanan yardım kolilerini merkeze uzak bölgelere ulaştırmaya başladı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan koliler, Muhtarlık İşleri Dairesi Dairesi Başkanlığı Koordinasyon Şube Müdürlükleri’nce dağıtıma çıktı. Mahalle muhtarlarının talebi doğrultusunda kent merkezine en uzak mahallelerde yaşayan ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi aileler, Koordinasyon Şube Müdürlükleri ekipleri tarafından dağıtılan yardım kolilerini almaya başladı.

 

Yürütülen çalışma kapsamında Tarsus’ta 3 bin 600, Çamlıyayla’da 400, Erdemli’de 900, Silifke’de 900, Mut’ta 800, Gülnar’da 600, Aydıncık’ta 400, Bozyazı’da 500, Anamur’da 900 ve merkez ilçelerde 500 olmak üzere toplam 9 bin 500 kolinin dağıtımına başlandı. İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırılan yardım kolilerinin devam edeceği belirtilirken, belirlenen rakamların da ilerleyen süreçte artacağı kaydedildi.

 

 

“Babalığını her yerde gösteriyor”

 

Yapılan yardımlarla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileten Erdemli Adnan Menderes Mahalle Muhtarı Mehmet Gevikler, “Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen yardım kolilerini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Şu anda bizim mahallemizde 21 kişiye bu kolileri ulaştıracağız. Ramazan ayıda da bu yardım kolilerinden dağıtılmıştı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Gariban vatandaşlara her zaman yardım ediyorlar. Yardımların devamın diliyor ve tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Mahallelerine yapılan hizmetlere ek olarak dağıtılan yardım kolilerinin sosyal belediyecilik konusunda büyük öneme sahip olduğunu aktaran Erdemli Küstülü Mahalle Muhtarı Adnan Kökten de “Burhanettin başkanımız babalığını her yerde olduğu gibi gariban vatandaşlarımıza yardım ederek de gösteriyor. Allah razı olsun. Köyümüze çok büyük hizmetler getirdiği gibi yoksul insanlarımıza da yardım ederek sosyal belediyecilikte mükemmel bir işe imza atıyor, yoksul insanları tek tek tespit ettirerek yardımlar gönderiyor. Bizim mahallemizde başkanımızın talimatı ile tespit ettiğimiz 80 civarında yoksul ailemize bu kolileri tek tek ulaştırıyoruz” diye konuştu.