Belediye web sitesi için tıklayınız


Büyükşehir’den Trafik Şubeye ‘Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı’

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne ‘Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı’ hediye edildi.Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından Mersin Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne emniyet kemerinin önemini gösteren ve eğitimlerde kullanılmak üzere hibe edilen ‘Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı’nın devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Emniyet kemeri kullanmanın önemine dikkat çekildi

Ölüm, yaralanma ve maddi kayıplara neden olan ve ülkemizde giderek küresel bir sorun haline gelen trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaları azaltabilmek amacıyla emniyet kemeri kullanımını arttırmak üzere, Çankaya Mahallesi Atatürk parkı içerisindeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesinde hibe edilen ‘Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı’nın devir teslim törenine, Trafik Hizmetlerinden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Kavaklı, Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Deniz Ünsal, Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kenan Tektemur ve basın mensupları katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kenan Tektemur trafik kaza istatistiklerine bakıldığında emniyet kemeri takmanın öneminin açıkça ortada olduğunu vurgulayarak, “Emniyet kemerinin önemini simüle etmek suretiyle farkındalığı artırmak üzere düzenlenmiş bu aracın Mersin Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube’since de eğitim maksatlı kullanılmasının daha yararlı olacağını düşündük ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın da onayıyla bu aracı eğitimlerde kullanılmak üzere Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne takdim ediyoruz. İnşallah hayırlı hizmetlere vesile olur. Bu konuda farkındalığı yaratacak eğitimlerin verilmesinde son derece önemli” dedi.

Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Deniz Ünsal ise Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, Mersin’de emniyet kemeri takma alışkanlığını artırmak ve bilgilendirmenin dışında bunu da yaşatmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Bu araç emniyet kemerinin önemini yaşatarak anlatma adına gerçekten Türkiye çapında çok nadir illerde kullanılıyor ve güzel bir eğitim aracı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığımız kendi envanterine geçen yıl trafik haftasında bu aracı almıştı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz çok özverili, anlayışlı ve yardımcı oldu. Bu aracı Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze hibe ettiler. Bizler de bu aracı Forum AVM gibi halkı yoğu olduğu yerlerde, okullarda emniyet kemeri takmanın önemini göstereceğiz. Mersin’in her tarafına ulaşacağız ve 10 bin gibi bir hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Araç ile havada takla atıldı

Emniyet kemerinin ve trafik kurallarının önemine vurgu yapmak amacıyla gerçekleştirilen törende simülasyon aracının tanıtımı yapılarak, trafikte bilinçli hareket etmenin hayat kurtarabileceğine dikkat çekildi. Emniyet kemeri takmanın önemine dikkat çekmek amacıyla, farkındalık yaratmak anlamında tasarlanan simülasyon aracı ile sistem gereği uzaktan kumada ile havada takla atan araç sayesinde emniyet kemerinin ne kadar hayati bir önem taşıdığı uygulamalı olarak gösterildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yaptırılarak hibe yolu ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen ‘Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı’ ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki araç sürücülerine, şehir içi toplu taşıma araç sürücülerine, servis şoförlerine ve sürücü adaylarına 2018 yılında eğitim verilmesi planlanıyor.