Belediye web sitesi için tıklayınız


Sarıkeçili Yörük Çocuklar Mersin’de

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 'Sarıkeçili Çocuklar Projesi' kapsamında Türkiye’nin son konar-göçer Yörükleri olan Sarıkeçili çocukların hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Proje kapsamında çocuklar hem sosyalleşiyor, hem de kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıyor.

Büyükşehir Belediyesi sayesinde, Anadolu’da bin yıla merdiven dayayan göç kültürünü sürdüren Sarıkeçili Yörük çocuklar 'Sarıkeçili Çocuklar Projesi' ile sosyal aktivitelere katılma imkânına erişerek hem eğleniyor hem öğreniyor.

Derslerinde başarılı olan 32 Yörük öğrenciye sosyal aktivite imkânı

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Sarıkeçili Çocuklar Projesi’ kapsamında, Toroslar, Aydıncık ve Erdemli ilçelerinden Mersin merkeze gelen konargöçer ve okullarında başarılı olan 32 Sarıkeçili çocuk, çeşitli eğitimler ve sosyal aktiviteler ile gönüllerince vakit geçiriyor. 

Toroslar, Aydıncık ve Erdemli’nin dağlık kesimlerinde yaşamlarını devam ettiren Sarıkeçili çocuklar, proje kapsamında satranç, resim, yüzme, tenis, aile içi eğitim, davranış kuralları ve madde bağımlılığı gibi konularda eğitim alırken, Mersin Deniz Müzesi, Tarsus Hayvanat Bahçesi, Nusret Mayın Gemisi, Eshab-ı Kehf, Taşkuyu Mağarası  gibi tarihi ve turistik alanları da gezdiler.

Öte yandan Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli eserlerinden biri olan Hacivat ile Karagöz gölge oyununu da izleyen Sarıkeçili çocuklar, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan tiyatrosu ile de eğlenceli dakikalar yaşadı. Her gün kahvaltının ardından satranç oynayan ve resim yapan çocuklar, gün içerisindeki aktivitelerini tamamladıktan sonra serbest zaman ve okuma saati sayesinde de kitap okuma alışkanlığı kazanarak günü sonlandırıyor. Projeden duydukları memnuniyeti dile getiren çocuklar belki de hayatları boyunca göremeyeceği etkinliklerle tanışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerine bu imkânı sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ilettiler.

Sarıkeçili Yörük Çocuklar Mersin’i sevdi

Aydıncık İlçesi’nden gelerek Sarıkeçili çocuklar ile eğlenceli zaman geçiren Huriye Çelik, “İyi ki burada yüzüyorum, çok güzel. İlk defa yüzmeye geldim. Mersin’e de daha önce hiç gelmemiştim. Burası çok güzel ve çok beğendim. Bizlere bu fırsatı tanıyan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Kendisini çok selamlıyorum” dedi.

Toroslar’dan gelen 6. sınıf öğrencisi Vedat Kaplan da Mersin’de olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Hayvanat bahçesi gibi yerleri hayatımda hiç görmediğim için oralara gittiğimde mutlu oldum. İlk defa canlı olarak aslan ve kaplan gibi hayvanları gördüm. Bu yüzden çok mutluyum.  Denize birkaç defa gittim, orada zor yüzüyordum ama burada ise az çok yüzmeyi öğrendim. Neredeyse buradaki herkesle arkadaş oldum. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bu projeyi yaptığı için de ellerinden öperim” şeklinde konuştu.

Esenpınar’dan gelen Zeynep Dağ ise, “Ben burada çok mutluyum. Birçok yere gitmemiştim ve oraları gezdim. Eshab-ı Kehf, Taşkuyu Mağarası  ve sinemaya gittik. Deniz Müzesi’ni gezdik. Sinemaya ilk defa gittim mesela. İlk defa konferansa katıldım ve birçok insanla tanıştım. Burada olmaktan çok mutluyum. Yeni arkadaşlıklar da edindim. Çok güzel bir proje, tekrar yapılırsa gelmek isterim” ifadelerini kullandı.

Aydıncık’tan Mersin’e geldiğini ifade ederek, şehri çok sevdiklerini vurgulayan Vural Candan, “Burada çok eğlendiğimi söyleyebilirim. Arkadaşlarımızla hem eğlendik hem bir ve beraber olduk. Burada Tarsus’taki hayvanat bahçesine gittik. Eshaf-ı Kehf’deki mağaraları gördük, Mersin’e gelip tenis oynadık, bazılarımız satranç bile öğrendi. Burada olmaktan dolayı keyifliyim” diye konuştu.