Belediye web sitesi için tıklayınız


“İstiklal Marşı Bağımsızlığımızın Sembolüdür”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 97. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Başkan Kocamaz mesajında, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin var olma mücadelesini en iyi ifade eden dizelerden oluşan bağımsızlık sembolü olduğunu belirterek, “Türk Milletinin bağımsızlık sembolü olan ve memleket aşkıyla dolu Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümünü aynı coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Türk milletinin, tarihin hiçbir döneminde bağımsız yaşama arzusundan ödün vermediğini vurgulayan Başkan Kocamaz, “İstiklal Marşı; Türk Milletinin özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştiği dizelerdir. Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarında, savaşın milli bir ruh içinde kazanılması olanağını sağlamak amacıyla yapılan şiir yarışmasında, Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci seçilmiş ve 12 Mart 1921 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin oturumunda bazı milletvekillerinin itirazına rağmen kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.  

“İstiklal Marşı’mız, İstiklal mücadelesi verdiğimiz dönemi en iyi şekilde yansıtmıştır”

İstiklal Marşı’nın, verilen istiklal mücadelesini ve bağımsızlık aşkını Türk Milletine tekrar tekrar hissettirdiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “İstiklal Marşı’mız, İstiklal mücadelesi verdiğimiz dönemi en iyi şekilde yansıtmıştır. Türk Milleti’nin o günkü şartlardaki durumu, yapısı, karakteri ve özelliklerinin hissedilebileceği mısralar şiir olarak okunduğunda ve marş olarak söylendiğinde bizleri oldukça heyecanlandırmaktadır. Her okuduğumuzda tüylerimizi diken diken eden ve bizleri fazlasıyla heyecanlandıran İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 97. yıldönümünü en içten duygularla kutlarken, bu eşsiz eserin şairi Mehmet Akif Ersoy ile bu vatan uğruna hayatını kaybetmiş ve İstiklal Marşı’na ilham olmuş tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.