Belediye web sitesi için tıklayınız


Akdeniz’in Dalga Sesleri Barış Nameleriyle Bir Senfoniye Dönüşecek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz bu yıl 17.’si düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldı.Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, festivale destek veren sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcileri ile basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

“Müziğin üstünlüğü tartışılmazdır”

Toplantıda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, insan ruhu üzerinde derin izler bırakan müziğin insanlar arası etkileşim, bütünleşme ve yaygınlaşma noktasında en etkin sanat dalı olduğundan bahsederek, “Bir millet için dil, en temel kültür taşıyıcısı olmakla birlikte, evrensel iletişim ve etkileşimde müziğin üstünlüğü tartışılmazdır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak uluslararası kültür, sanat ve spor etkinliklerine ayrı bir önem veriyoruz. Bu tip organizasyonları, ilimizin ve ülkemizin tanıtımında, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde son derece önemli araçlar olarak görüyoruz” dedi.

“Mersinimizi müzikle kanatlandırıyoruz”

İnsanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müziğin kültürel birleşmenin en önemli aracı olduğunu dile getiren Başkan Kocamaz, “Bu anlayışımız gereğince bu yıl 17.’si gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin üzerine titriyor, daha da gelişmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen yeryüzü cenneti Mersin’imizin en güzel hali olan bahar aylarını hayata estetik bakışın en güzel ifadelerinden biri olan müzikle kanatlandırıyoruz. Yine bu yıl da her yıl olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinden müziğin ritmine yön veren kıymetli sanatçılarımızı ağırlıyor olacağız” şeklinde konuştu.

“Milletimizin barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajlarını tüm dünya ile paylaşıyoruz”

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde tüm dünyanın güzelliklerinin, müziğin coşku ve asaletiyle aynı duygular etrafında Mersin’de bir araya getirildiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Kıyılarında nice medeniyetlerin kurulduğu Akdeniz’in dalga seslerini barış, kardeşlik, aşk ve sevgi nameleriyle doyumsuz bir senfoniye dönüştürüyoruz. Ülkemizin değerlerini dünya değerleriyle buluşturuyor, milletimizin barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajlarını tüm dünya ile paylaşıyoruz. Mersin’imizin yüz akı organizasyonlarından biri olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ulaştığı nokta, sevginin, bütünleşmenin, dayanışmanın ve bütün Mersinlilerin başarısıdır. Avrupa Festivaller Birliği üyesi Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum. Bu başarılı organizasyonda emeği geçen başta rahmetli Nevit Kodallı ve Selma Yağcı Hanımefendi olmak üzere Mersin halkı adına herkese teşekkür ediyorum” diye belirtti.

Başkan Kocamaz konuşmasının sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri bazı kültür ve sanat etkinliklerinden bahsederek, 3 yılda yaptıkları 2000’e yakın etkinlikle, Mersin’i bir kültür ve sanat şehri yapmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Müzik festivali gibi festivallerin kurumsal bir yapı içerisinde Mersin tanıtım fonu olarak yürütülmesini arzu ettiklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Ancak belediyelerimizin bu vakfa ortak olmasına maalesef bakanlık olarak yol verilmediği için vazgeçilmek durumunda kalındı. Ama bu etkinliklerin daimi olması ve bir elden yürütülmesi için bir şirkete dönüştürülmesi şeklinde düşüncemiz de var.  Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları bu şirkete üye olabilir. Sadece müzik festivali değil bütün etkinliklerin o kapsamda değerlendirilmesi bizim arzumuz” dedi.

“Yağcı: Yıllar sürsün, festivalimiz sürsün istiyorum”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile konuşmasına başlayan Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, ‘Bir millet sanat ve sanatkârlardan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata verdiği önemi zaten biliyorsunuz. Biz birçok şeyi onun gibi düşünüyoruz. Müzik festivalimiz 17 yıldır başarı ile devam ediyor.  Bunun başarıda yanımızda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve tüm kuruluşların payı var. Benim inandığım bir şey var. Hiçbir şeyi ‘ben’ diyerek yapamayız.  ‘Biz’ dersek yaparız. Festivalimiz yıllar içinde çok daha güzel yerlere taşınacak.  Yılar sürsün, festivalimizde sürsün istiyorum”  ifadelerini kullandı.

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, sanatseverleri bu yıl da zengin bir sanatçı kadrosu ile karşılayacak.  Yurtiçi ve yurtdışından gelen yıldız isimler ile önemli müzik gruplarının da içinde yer aldığı festival, 14 Nisan-8 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.