Belediye web sitesi için tıklayınız


Büyükşehir’den Üreticilere 5200 Adet Aşılı Asma Fidanı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bağcılık ile geçimini sağlayan üzüm üreticilerine yönelik hayata geçirdiği ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ni devam ettiriyor. Proje kapsamında Çamlıyayla ilçesinde 5200 adet aşılı asma fidanının dağıtımı gerçekleştirildi.Özellikle tek geçim kaynağı bağcılık olan üreticileri desteklemek isteyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, yayla kesiminde yaşayan üreticilere destek olmaya devam ediyor.

Hayata geçirdiği projelerle, geçimini çiftçilik ve üreticilik yaparak sağlayan vatandaşlara destek olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ne devam ediyor.

Çamlıyayla’da verim ve kalite özellikleri yüksek, depolamaya dayanıklı sofralık 5200 adet Red Globe çeşidi üzüm dağıtımı yapılırken, Gülnar için de yöreye özgü, yüksek kar getirisine sahip ve kurutmalık olarak değerlendirilen 17 bin adet kurutmalık kişniş üzümü çeşidinin de dağıtımı gerçekleştirilecek.

Üreticiler doğru bildikleri yanlışlardan eğitimler sayesinde kurtuluyor

Aşılı Asma Fidanı dağıtımı öncesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personelleri tarafından üreticilere eğitim verildi.

Eğitimde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz, bağ tesisi ve yetiştirme teknikleri, bir bağın nasıl tesis edilmesi gerektiği, filoksera böceğinin bağcılığa olan zararı, bağ tesisinde yer, çeşit ve anaç seçimi, bağ yerinin hazırlanması, dikim planının oluşturulması, fidanların dikimi ve bakım işlemleri hakkında üreticileri bilgilendirildi. Ayrıca, Çamlıyayla ilçesinde yetiştirilen ve dünyada da yetiştiriciliği yapılan en önemli sofralık üzüm çeşitlerinden birisi olan Red Globe üzümünü zararlılara ve diğer olumsuzluklara karşı dayanıklı hale getirmek ve üretimde verim sağlayabilmek amacıyla neler yapılması gerektiği anlatıldı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde bağcılık üzerine çalışmalarını gerçekleştiren Ziraat Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz, Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile yürütülen projeyle üreticiye doğrudan katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Eğitimin ardından üreticiler de merak ettiklerini Ziraat Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz’a sordular.

Bu hizmetlerle Çamlıyayla ekonomisi can bulacak

Çamlıyayla ilçesinde red globe üzüm çeşidinin dağıtımının yapıldığı programa katılan Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, “Bugün Sebil’de Red Globe asma fidanı dağıtımı için toplandık. Sebil’in geçmişine baktığınız zaman çok fazla üzüm satışı vardı. Filoksera hastalığından kaynaklı Sebil’de üzüm hasadı bitmiş durumdaydı. Ama Mersin Büyükşehir Belediyemizin bu destekleriyle şimdi tekrar Sebil eskiden olduğu gibi üzüm ve yaprak satışına devam edecek diye düşünüyoruz. Bu çalışmaların çok güzel olduğunu ben değerlendiriyorum. İnşallah bunun faydasını 1-2 yıl sonra göreceğiz. Sebil tekrar canlanacak, Sebil’den göç eden insanlarımız tekrardan Sebil’e gelecekler. Böylece Sebil’in ve Çamlıyayla’nın ekonomisi canlanacak diyorum. Bu katkılarından dolayı Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Üreticilerin rüyaları Büyükşehir ile gerçek oldu

Sebil Mahalle Muhtarı Emin Bozkurt da önceki yıllarda Çamlıyayla ilçesinde tonlarca üzüm hasadı yapılırken, günümüzde zararlı hastalık sonucunda üzüm veriminin azaldığına dikkat çekerek, “Sebil’de 1999 yıllarında 5 ton üzüm çıkıyordu. Şu anda filoreksa hastalığından dolayı üzüm miktarı 1 tona düştü ve daha da düşmeye devam ediyordu. Sağ olsun Başkanımız bu konuda bizlere katkı yaptı. Bu hizmetlerin devamının gelmesini istiyorum. Böylece Sebil’in ekonomisi de artar. Bu asma fidanı üreticilerin rüyasına giriyordu. Vatandaşlar arayış içerisindeydi. Sağ olsun Başkanımız sesimizi duydu ve bizlere gönderdi. Bunlar yarın dikilecek ve üzüm hasadına inşallah sizler de gelip göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Sebil Mahallesi’nden Duran Küçük ise “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ederiz. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı adına Sebil’de gerek domates fidesi, gerek ceviz fidesi ve şu anda da Red Globe asma fidanı dağıtımı yapıldı. Bunları aldık ve dikeceğiz. Hizmetlerin devamını bekliyoruz ve Başkanımıza Sebil halkı adına çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.