Belediye web sitesi için tıklayınız


Usta Şairlerin ve Aşıkların Sesleri Tarsus’tan Yükseldi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16.sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları Tarsus’ta başladı. Karacaoğlan Şiir Akşamları’nda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Ülkemizin etrafının kan gölü olduğu bir ortamda bizim milli benliğimizi yeniden dirilterek bu ülkede bizden sonraki nesillere daha hür, bağımsız ve müreffeh bir Türkiye bırakmak kararlılığımız, sorumluluğumuz var” dedi.

Tarsus Belediyesi Nikâh Salonu’nda gerçekleştirilen şiir akşamlarına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Demir, Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Recep Özdemir, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Emre Bircan, Tüm Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Şeref Bolat, meclis üyeleri, muhtarlar ve Tarsuslu vatandaşlar katıldı.

“Karacaoğlan’ın ruhu bugün burada bizimle beraber”

Türkiye’nin kültür zenginliği açısından bereketli topraklara, kadim bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Bu topraklar bereketli topraklar. Bereket dediğimiz zaman sadece toprakta yetişen ürünlerin bolluğundan bahsetmiyoruz. Bu topraklar kadim topraklar. Tarihin derinliklerinden günümüze gelinceye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Gerçekten bu medeniyetlerin tüm birikimlerini hala bağrında bulunduran, şairiyle, saz sanatçılarıyla, âşıklarıyla,  insanlarıyla, insan yapısıyla çok önemli topraklar. Karacaoğlan’ın, Murat Çobanoğlu’nun, Şeref Taşlıova’nın tüm şairlerimizin, ozanlarımızın ruhu bugün burada bizimle beraber. Yıllarca onları bu topraklarda misafir ettik, dinledik, gönlümüzü coşturduk, kalplerimizi birleştirdik ve şiir güzelliğinde, hep birlikte onlara sahip çıktık. Bugün de 16.sını düzenlediğimiz şiir akşamlarının ilkini yine Karacaoğlan’ın yaşadığı, yavuklusunu aradığı, ‘Emirler’den bir kız indi pınara’ derken, onun bulunduğu bölgelerin havasını hep birlikte teneffüs ediyoruz” dedi.

“Bizler belediyeciliği o bölgede yaşayan insanların birlik ve beraberliğini pekiştirme sorumluluğu olarak algılıyoruz”

Türk milletinin geçmişten aldığı kültürü, değerleri, geleceğe özümseyerek aktarmayı, yeni nesilleri, geçmişin güzellikleri ile buluşturmayı kendisine şiar edindiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bir Türk milliyetçisi Ozan’ın yazdığı ‘Mihriban’ parçasını yine bölgemizin birbirine tamamen zıt dünya görüşüne sahip bir başka ozanı besteleyebilmiş ve milletimize mâl etmiştir. Bunlar gerçekten ülke birliği, bütünlüğü, açısından önemlidir. Bizler belediyeciliği sadece yol, altyapı, park yapmak olarak algılamıyoruz. Bizler belediyeciliği o bölgede yaşayan insanların birlik ve beraberliğini pekiştirme sorumluluğu olarak algılıyoruz. Geçmişten aldığımız kültürümüzü hiçbir şekilde sekteye uğratmadan gelecek nesillere aynı ahenkle, güzellikle aktarmak gayretini güdüyoruz ve bunu kendimize bir ibadet gibi algılıyoruz. Dolayısıyla daha yapacak çok işimiz var. Ülkemizin etrafının kan gölü gibi olduğu bir ortamda bizim milli benliğimizi yeniden dirilterek bu ülkede bizden sonraki nesillere daha hür, bağımsız ve müreffeh bir Türkiye bırakmak kararlılığımız, sorumluluğumuz var. Karacaoğlan şiir akşamlarının şairlerimize, ozanlarımıza, Türk diline, Türk Dünyasına, Mersin’e ve Tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyor, şiir dolu bir akşamda gönüllerimizin birleşmesini, coşmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Karacaoğlan şiir akşamlarının yapılmasında, geleneksel hale gelmesinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın çok büyük emekleri olduğunu söyleyerek teşekkürlerini ileten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a şükranlarımı sunuyorum. Fuzuli’nin, Köroğlu’nun, Pir Sultan Abdal’ın, Aşık Veysel’in sazlarına, sözlerine, Ahmet Arvasi’nin, Ziya Gökalp’in, Mehmet Akif’in, ‘Ne olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın ruhlarına ev sahipliği yapan cennet vatanımızın yetiştirdiği ender kişiliklerden biride Karacaoğlan’dır. Karacaoğlan milli kültürümüzün şekil almasında, halk kültürünün ne kadar önemli olduğunun unutulmaz şiirleri ile belleğimize kazımış, zengin kültürümüz içerisinde başköşeye oturmayı hak etmiş bir halk ozanımızdır. Göçebe yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan doğa, onun şiirinin başlıca temalarından biridir. Yaşadığı, gezip gördüğü yörelerin doğasını görkemli bir biçimde dile getirir. Dost, kardeş bildiği sevgilisi ile eş gördüğü iç içe yaşadığı doğa onun için sadece mekân olmaktan ötedir. Şiirinin başka bir önemli teması aşkın var oluşu. İlk kez onun şiirinde sevgililerin isimleri söylenir. Sevgi, aşk, barış, kardeşlik dolu şiir günleri diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yörenin şairlerinden Rüştü Aydın, Murat Arıcı, Mustafa Türkücü, Halit Bilen, Mustafa Doğan, Sabahattin Özkan, Mine Bahçeci, Mehmet Doğan, Abdullah Coşkun, Mustafa Keşli, Halil Aksoy, Nuran Ataç, Ümran Yıldırım, Yurttaş Şahbaz, Deniz Nas mahlasıyla Süheyla Ergüler, Remziye Çelik ve Mehmet Örsel dinleyenlere şiir ziyafeti yaşattı.

Daha sonra ellerinde sazları ile sahne alan yörenin âşıklarından Cumali Efe, Necmettin Eser (Aşık Mahrumi), Bayram Sandal ve Mehmet Ata Erişik Mersinlilere keyifli bir akşam yaşattı.

Gecenin sonunda Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından şairlere ve âşıklara ödül takdim edildi.