Belediye web sitesi için tıklayınız


Karacaoğlan, Şiir Akşamlarında Yaşıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamlarının ikinci gününde Türkiye’nin birçok farklı ilinden Mersin’e gelen âşıklar şiirlerini ve türkülerini seslendirdi. 16. Uluslararası Şiir Akşamlarında konuşan Başkan Kocamaz, “Burada olmamızın ana gayesi Karacaoğlan’ı yeniden aramızda dolaştırmak” dedi.

Âşıkların sazlarıyla renklendirdiği gecede şiirlerini seslendiren şairler Mersinlilere unutulmaz bir şiir ziyafeti yaşattı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından 16 yıl önce Tarsus’ta başlatılan, Türk devlet ve topluluklarından birçok şair ile ozanın katıldığı Karacaoğlan Şiir Akşamları ikinci gününde Mersinlilerden yoğun ilgi gördü.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 16. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamlarına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ile dernek temsilcileri ve çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.

Sanatta 50.yılını kutlayan Çukuovalı Aşık Feymani mahlaslı Osman Taşkaya başta olmak üzere, Aşık Sümmani’nin torunları Erzurumlu Aşık Zamani ile İsrafil Daştan, Aşık Nuri Çırağı mahlaslı Nuricihan Karataş, Selahattin Kazanoğlu, Öksüz Ozan mahlaslı Ahmet Yıldırım, Aşık Muhsin Yaralı mahlaslı Muhsin Özen, Behram Aktemur, ve Aşık Devai mahlaslı Mustafa Buğrahan gibi ünlü aşıklar Mersinlilere tadına doyulmaz bir şiir gecesi yaşattı ve birbirinden güzel ezgilerle Mersinlilerin yüreklerine dokundu.

 “Amacımız Karacaoğlan’ı yeniden aramızda dolaştırmak”

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nda konuşan Başkan Kocamaz, “Bugün burada yurt içinden, yurt dışından ve Türk Dünyası’ndan şairler, ozanlar var. Burada olmamızın ana gayesi de Karacaoğlan’ı yeniden aramızda dolaştırmak. Onun ruhaniyetiyle birleşmek, bütünleşmek, ortak paydamız dilimize sahip çıkmak ve bizden sonraki nesillere bir nebze olsun kültürümüzü aktarabilmek” dedi.

“Bir milletin ortak paydası dildir”

Konuşmasında dili olmayan bir milletin millet olarak hayatiyetini sürdürebilmesinin de mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Belediyecilik genelde yol, alt yapı ve park yapmak gibi algılanıyor ama bizim için bundan daha önemlisi globalleşen dünyada özellikle Türk Dünyası’nı haritadan silmeye çalışan bir dünyada bizim her zamankinden daha fazla birleşmeye, bütünleşmeye, kaynaşmaya ve birbirimize sahip çıkmaya ihtiyacımız var. Bir milletin ortak paydası dildir. Dili olmayan bir milletin millet olarak hayatiyetini sürdürebilmesi de mümkün değildir. Türk Dünyası çok geniş bir coğrafyaya yayıldığından dolayı lehçe farkları insanları birbirinden koparmış, birbirini anlamakta da zorlanır hale getirmiş. İşte bizde yıllardır bir ortak alfabe olması için mücadele ediyoruz. Henüz istediğimiz noktaya gelebilmiş değiliz ama biz inanıyoruz ki bu bizim için bir ülkü, bir ideal. Er ya da geç bu rüya gerçekleşecek ve Türk Dünyası, birbirleriyle konuşurken herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan anlayabilecektir” şeklinde konuştu.

“Âşıklarımız bugün Karacaoğlan’ı bu salona getirecekler”

İnsanların kültürel konular söz konusu olduğunda çok daha duyarsız davranışlar sergilediklerinden bahseden Başkan Kocamaz, “İnsanların bir popçunun ismini duyduğu andan itibaren o gününü boşalttığı bir dünyada maalesef kültürle ilgili konular gündeme geldiğinde aynı heyecanı ve duyarlılığı görememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ama dediğim gibi biz ıslarla bu mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü bizim görevimiz sadece bir kentte yaşayan insanların mahalli müşterek ihtiyaçlarını gidermek değil, ondan daha önemlisi insanları bir araya getirmek, barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşamalarını temin etmek ve hepsinden önemlisi de bizim millet olmamızın en önemli unsuru dilimize milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak. Bugün âşıklarımız burada Karacaoğlan’ı bu salona getirecekler, bu salonda bugün bulunmayanlarda çok şey kaybettiklerini görecekler” ifadelerini kullandı.

Karacaoğlan Şiir Akşamları âşıkların hep birlikte seslendirdiği Türkiyem şarkısı ile sona erdi. Gecenin sonunda Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından günün anısına şairlere ve âşıklara Karacaoğlan plaketi hediye edildi.