Belediye web sitesi için tıklayınız


Tour Of Mersin’in En Uzun Parkuru Tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Tour Of Mersin’in ikinci ve en uzun parkuru olan Mut etabı tamamlandı. 164 kilometre boyunca pedal çeviren sporculardan Belarus’tan Minsk Cycling Club takımından Branislau Samoilau 4 saat 2 dakika 20 saniye ile Etap Klasmanı’nda birinci olarak Sarı Mayo’nun sahibi oldu.

Mut’tan start alan yarışlara Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ahmet Pek, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Özyürek, MHP Mut İlçe Başkanı Alparslan Savaş Kır, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Zeki Kutlu ve vatandaşlar katıldı.  

“Mersin, mükemmel bir parkura sahip”

 

İkinci etabın startı verilmeden hemen önce konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel Tour Of Mersin’in ikinci etabı olan Mut etabının en zor ve en uzun parkur olduğunun altını çizerek, “Mersin’de ilkleri yaşatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz,  uluslararası organizasyonlarda da Mersin’e ilkleri yaşatmakta.  2015 yılında 61 sporcuyla başladığımız Tour Of Mersin bugün iftiharla görmekteyiz ki 105 sporcuya ulaştı. Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’ın da her fırsatta dile getirdiği gibi bu tür etkinlikler, spor kültürünü geliştirmek, insanları kaynaştırmak ve ülkemizi, ilimizi tanıtmak amacını taşımaktadır. Bugün ki etabımız Tour Of Mersin’in en uzun etabı olarak, Muttan başlayacak; Silifke, Erdemli ve Mezitli ilçelerimizden geçerek Solipompeipolis’te de bitecektir. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Organizasyonun ulusal ve uluslararası platformda Mersin’in tanıtımı açısından oldukça önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise yaptığı konuşmada “Ulusal ve uluslararası platformda ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak olan Tour Of Mersin organizasyonunun hayırlı olmasını diliyorum. ilçemiz Mersin’in güzide yerlerinden biridir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Tour of Mersin’in ilçemizin doğal tarihi güzelliklerini yansıtmasını temenni ediyor tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Tour Of Mersin’in ve düzenlenen uluslararası organizasyonların ülkeler arası barış ortamının sağlanması anlamında oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “Uluslararası turnuvalar kardeşliği barışı artıran organizasyonlardır. Ve ülkeler arası barışın gelişmesinde oldukça önemlidir. Bugün burada Torosların eteğinde yarışacak olan sporcularımıza başarılar diliyor, ilçemizin tanıtımı açısından oldukça önemli bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkürler” şeklinde konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Zeki Kutlu ise “Bizler göreve geldiğimizde Türkiye’de pedal basılmadık şehir bırakmayacağız demiştik. Bisikletin gelişimi için bütün şehirleri gezmemizin çok önemli olduğunu biliyorduk. Mersin Büyükşehir Belediyemizde pedal basılmadık ilçe bırakmayacağız dedi. Mersin, mükemmel bir şehir ve mükemmel bir parkura sahip. Türk sporcularının gelişmesi açısından bu çok önemli mersin büyükşehir belediyesine bu etkinliği için tekrar teşekkür edeceğiz” dedi.

Mut’tan başlayarak Silifke, Köselerli, Kemenli, Kurtsuyu, Gülnar, Kışla, Nuru, Senir, İmambekirli, Kargıcak, Esenbel, Atayurt, Atakent, Susanoğlu, Kızkalesi, Ayaş, Yemişkumu, Limonlu, Arpaçbahşiş, Tömük, Kargıpınarı ve Çeşmeli istikametinde devam eden sporcular Mersin Soli Pompeiopolis’te yarışı sonlandırdı.

 

Dünyanın farklı ülkelerinden sporcuların katılım gösterdiği Tour Of Mersin rüzgârı ikinci gününde Mut’ta devam etti. Sporcular dereceye girebilmek için Mut’tan Soli Pompeipolis’e kadar 164 kilometre boyunca Mersin’in sokaklarını birincilik için arşınladı.

 

İkinci etabın birincisi Belarus oldu

 

Ikinci etap sonunda, Etap Klasmanı'nda Belarus’tan Minsk Cycling Club takımından Branislau Samoılau 4 saat 2 dakika 20 saniye ile Etap Klasmanı’nda birinci, Türkiye’den Torku Şeker Spor takımından Ivan Balykın 4 saat 2 dakika 59 saniye ile ikinci, Salcano Sakarya BB takımından Ahmet Örken 4 saat 2 dakika 59 saniye 571 salise ile üçüncü oldu. Dereceye giren sporcular ödüllerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın elinden aldı.

 

Genel Klasman'da birinci olan Belarus’tan Minsk Cycling Club takımından Eduard Vorganov ödülünü Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Özyürek’in elinden aldı. Yokuş Klasmanı dalında birinci olan Belarus'tan Minsk Cycling Club takımından Eduard Vorganov ise ödülünü Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu'nun elinden alırken, Sprint Klasmanı dalında birinci olan Belarus’tan Minsk Cycling Club takımından Branislau Samoılau ödülünü Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel'in elinden aldı.

Mersin Uluslararası Bisiklet Turu'nun Mut Kapısı yarışında Salcano Sakarya BB takımından Talha Enes Ay birinci olurken, Silifke kapısında ve Erdemli kapısında Türkiye'den Torku Şeker Spor'dan Nazım Bakırcı birinci olarak dereceye girdi. İkinci gün etabının son kapısı olan Mezitli kapısında ise Belarus’un Minsk Cycling Club takımından Branislau Samoılau birinciliği göğüsledi.

Dereceye giren sporculara ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken, sporcular zorlu bir etabı daha geride bırakmış oldu.