Belediye web sitesi için tıklayınız


Japonya Büyükelçisi’nden Başkan Kocamaz’a Ziyaret

Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve beraberindeki heyet Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ile Türkiye ve Mersin hakkında bir dizi sohbet gerçekleştirildi.

Başkan Kocamaz: “Gelecek adına ümitliyiz”

Mersin’in tarihi ve nüfusu hakkında Japonya Büyükelçisi Miyajima ve beraberindeki heyeti bilgilendiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,“Büyükelçimiz, Mersin hakkında mutlaka gelmeden yeterli bilgiye sahip olmuştur. Bir kez de bizzat canlı olarak kendi gözleriyle görüp, bizzat daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Biz Mersin’i tanımlarken yeryüzü cenneti diyoruz. Tabi dünyada bütün kentlerin bir geçmişi var. Mersin’in 10-12 bin yıl öncesine dayanan kadim bir kültürü var. Başta Tarsus olmak üzere Silifke ve Anamur bölgesi Mersin’in en eski yerleşim yerleri” dedi.

Mersin’in limanı, serbest bölgesi, organize sanayi bölgeleri, lojistik imkânları, ticaret ve ihracatın Mersin’in istihdamına ve nüfus artışına çok büyük etki ettiğini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Dünyada Mersin kadar hızlı nüfus artışı yaşayan herhangi bir şehir olduğunu düşünmüyorum. Nüfusu bu kadar artan bir yerde de en önemli sorun istihdam sorunu. Gelecek adına ümitliyiz. Çünkü şu anda yatırım bekleyen 8 tane ilan edilmiş turizm bölgemiz var. Turizm menüsü içerisinde aklınıza gelen her dal Mersin için mevcut. Deniz, kum, güneş üçlüsü her yerde var. Ama bizim burası için doğa turizmi, dağ yürüyüşü, kayak, tarih, kültür, gastronomi gibi akla gelen her turizm çeşidi Mersinimizde var” şeklinde konuştu.

Miyajima: “Mersin’e ilk defa geldim”

Ankara Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima da ziyaret esnasında gerçekleştirilen sohbette, “Bugün bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. İlk defa Mersin’e geldim ve Mersin benim için Türk-Japon ilişkileri açısından çok önemli bir şehir. Bundan sonra da Türk-Japon ilişkilerine katkıda bulunmak istiyorum. Mersin’e gelmişken ayrıca Kushimato Sokağı’na da gideceğim ve anıt ziyareti yapacağım. 10 gün önce de Japonya’daki Kushimato’da şehrine gitmiştim” diye belirti.  

Ziyaret Büyükelçi Akio Miyajima ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın hatıra fotoğrafı çektirmeleri ve hediye takdimi ile sona erdi.