Belediye web sitesi için tıklayınız


Büyükşehir’in Göz Sağlığı Taraması Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gezici Göz Sağlığı Tarama Aracı ile sağlık hizmetini Mersinli vatandaşların ayağına götürmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yaklaşık 2 yıl önce faaliyete geçirilen Gezici Göz Sağlığı Tarama Aracı ile bugüne kadar 8 bin 647 kişiye sağlık hizmeti verildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi sağlık alanında verilen hizmetleri hız kesmeden devam ettiriyor. Bu kapsamda 2016 yılı Mart ayında hayata geçirilen gezici sağlık araçları ile ulaşılması en zor bölgelere kadar sağlık hizmeti götürülüyor. Gezici sağlık tarama hizmeti ile Anamur’dan Tarsus’a kadar 13 ilçenin tamamında, toplam8 bin 647 vatandaşa ulaşan Büyükşehir Belediyesi, gezici göz sağlığı tarama araçlarıyla Mersin’in her bucağına şifa dağıtıyor. Ücra bölgelerde ve özellikle ulaşımın zor olduğu noktalarda sağlık hizmeti sunmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, bu hizmetiyle vatandaşlardan da takdir topluyor.

Tam donanımlı gezici sağlık tarama araçları ile verilen hizmetler sayesinde kırsal bölgelerde yaşayan ve başta dezavantajlı gruplar olmak üzere özellikle yaşlı, yatalak ve engelli vatandaşlara düzenli olarak göz sağlığı hizmeti sunularak, vatandaşların yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından son olarak Gülnar İlçesi’nde göz doktoru bulunmaması nedeniyle, Gülnar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi üzerine Gülnar ilçesinde bulunan 100. Yıl İlk ve Ortaokulu, Alanboğaz İlk ve Ortaokulu, Zeyne İlk ve Ortaokulu ile Kuskan İlk ve Ortaokulu olmak üzere 4 okulda gezici göz sağlığı tarama hizmeti verildi

.

 “Doktorun okulumuza gelmesi çok daha iyi oldu”

Kuskan Ortaokulu Müdürü Muazzez Kara da “Çocuklarımızın böyle imkânları olmuyor maalesef. O yüzden böyle bir hizmetin çocuklarımızın ayaklarına gelmesi bizim için çok faydalı. Çok teşekkür ediyoruz. Bugün burada ilkokul ile birlikte yaklaşık 300 öğrencimizin göz taraması yapıldı. Gayet de başarılı bir şekilde bitirildi. Okulumuza daha önceden böyle bir hizmet gelmemişti. Çocuklarımız böyle kapsamlı bir tarama yaşamamıştı. Onlar için de güzel bir değişiklik oldu. Gözlerinde bir sıkıntı varsa onları öğrenmiş olduk. Biz öğretmenler olarak belki bazı şeyleri görebiliyoruz, bazen fark edip yönlendirebiliyoruz ama bazı ailelerin de durumu olmayınca doktora götüremiyorlardı. Ama doktorun okulumuza gelmesi çok daha iyi oldu bizler için. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve bu tür çalışmaların devamını diliyoruz. Biz okullar olarak bu tür çalışmaları seviyoruz” dedi.  

Kuskan Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Merve Hatice Uçtu ise “Bizim bir göz kusurumuz falan varsa bu tarama sayesinde farkına varabileceğiz. Bizler köyde yaşadığımız için doktora gitmemiz zor oluyor ama buraya gelmesi çok iyi oldu. Mersin Büyükşehir Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Çocuklar sağlıkları adına önlem alabilmeleri için bu hizmetten memnun kaldıklarını, daha önce okullarına böyle bir hizmetin gelmediğini belirterek Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ilettiler.