Belediye web sitesi için tıklayınız


Eshab-ı Kehf Eteklerinde Hıdrellez Coşkusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi iş birliği ile bu yıl 24. sü düzenlenen, geleneksel Eshab-ı Kehf Hıdrellez şenlikleri coşkuyla kutlandı.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğe Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Akdeniz İlçe Jandarma Komutanı Üstteğmen Abdullah Kalaycıoğlu, Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mahmut Erim, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştuğu günde, Eshab-ı Kehf mağarasının bulunduğu tepenin eteklerinde, 24 yıldır aynı coşku ve heyecanla kutlanan etkinlik Akdeniz Mehter Takımı’nın alana girişi ve konseri ile başladı.  Coşkulu kalabalığın alkışları arasında konser veren Akdeniz Mehteran Takımı en sevilen Mehter marşlarını Hıdrellez için çaldı.

“Bir milleti var eden değerler yaşatıldıkça, milletin birliği pekişir, devletin geleceği garanti altına alınır”

Mehteran Takımı konserinin ardından konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, milletin ve devletin bekası için Türk milletinin geleneksel değerlerine sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. Geçmişten alınan mirasın gelecek nesillere aktarılmasının Türk milletinin varlığını koruması için gerekli olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Hızır ile İlyas Peygamberin buluştuğu, barışın, sevginin, kardeşliğin doruğa tırmandığı doğanın yeşillendiği, meyveye dönüştüğü, insanların barış, huzur ve kardeşliğinin yüceldiği bir bahar gününde bir kez daha beraberiz. Bir milleti var eden değerler, yaşandıkça, yaşatıldıkça ve bu değerlere sahip çıkıldıkça milletin birliği pekişir, devletin geleceği garanti altına alınır. Bizler geçmişten aldığımız mirası gelecek nesillere yaşayarak, yaşatarak aktarmak mecburiyetindeyiz. Geleneklerimize, göreneklerimize, dilimize, Atalarımıza sahip çıkmak, geçmişten ders almak mecburiyetindeyiz. Bildiğiniz gibi Türk Milleti tarih boyunca coğrafyadan ve tarihten silinmeye çalışılmıştır. Türk milletinin varlığından, cihan hakimiyetinden korkanlar ve nefret edenler tarafından Türk milletine her dönemde kumpaslar kuruldu. Türk milleti yok edilmeye çalışıldı. Onun için yüce önder Bilge Kağan, ‘Ey Türk, titre ve kendine dön’ diyerek milletini uyarmış, gelecek nesillere yüzyıllar öncesinden mesajlar vermiştir. Dolayısıyla bu kadar düşmanın etrafımıza sardığı dönemde bizim birlik ve beraberlikten başka şansımız yoktur. Birbirimizi sevmekten, saymaktan, hoşgörü ile yaklaşmaktan başka çaremiz yoktur” dedi.

 “Bizler burada durduğumuz sürece Sultani ezanların sesi Allah’ın izni ile kısılmayacak, kısılamayacak”

Yerel yönetimlerin görevleri arasında sadece yol ve alt yapı yapmak gibi fiziksel görevlerin olmadığının bilincinde olan bir belediyecilik anlayışı geliştiklerini ifade ederek sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, “Biz belli bir misyonu temsil ediyoruz. Yıllardır verdiğimiz mücadelenin amacı bu topraklar üzerinde insanlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması ve yaşatılmasıdır. Biz belediyeciliğe yeni bir boyut kazandırmış durumdayız. Onun için bu bölgede insanlarımız bize her dönem artan bir güç veriyor. Bize daha büyük bir vebal yüklüyor. Bizde sizlerin dua ve destekleri ile bu yükün altından kalkmak için gayret gösteriyoruz. 24 yıl önce Tarsus’ta göreve geldiğimizde unutulmaya yüz tutmuş bu tür etkinlikleri yeniden diriltmek, yaşatmak ve geçlerin zihinlerine yerleştirmek için yola çıktık. Bu etkinlikleri gerek milli, gerek manevi, gerekse de inancımıza yönelik bir bütün şeklinde mezcederek insanlarımızla kutlama gayreti içerisindeyiz. Elbette bunun içerisinde eğlence de olacak. Bugün geldiğimiz noktada Allah’a çok şükür ki geçmişteki bu ananemiz yeniden gündemde yer bulmuş, vatandaşlarımız tarafından sahiplenilmiş durumdadır. Bizler burada durduğumuz sürece, vatandaşımız kendi meselesine sahip çıktığı sürece bu meydanlardan Sultani ezanların sesi Allah’ın izni ile kısılmayacak, kısılamayacak” şeklinde konuştu.

Başkan Can, “İlk günkü aşk ve heyecanla Hıdrellez’i kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz”

Hıdrellezin Türk Dünyası’nda kutlanan ilk yaz bayramlarından biri olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan ve Türk Dünyası için oldukça önemli olan bu bayramın geleneksel olarak kutlanmasına vesile olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür eden Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, “ Bundan tam 24 yıl önce Sayın Burhanettin Başkanımızın Tarsus Belediye Başkanlığı’nı kazanması ile şehrimizde Hıdrellez programı kutlanmaya başlandı. İlk günkü aşk ve heyecanla Hıdrellez’i kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını sizlerle birlikte yaşıyoruz. Sayın Burhanettin Başkanımıza 20 yıl şehrimize yapmış olduğu hizmetlerle birlikte, Adana’dan Antalya’ya kadar uzanan Mersin il sınırına yaptığı ve yapacağı hizmetlerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tarsuslu hemşerileri Sayın başkanımızın yanındadır. Duasını ve desteğini esirgemedi ve bundan sonrada esirgemeyecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şalgam, humus, baklava, cezerye ve şalgam yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Daha sonra Türkiye’nin en ünlü mevlidhanlarından Kurra Hafız Ahmet Karalı, Hacı Bayram Camii imamı Hafız Hasan Köylü, Ahmet Hamdi Akseki camii imamı  Hacı Mehmet Tanç tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Kılınan öğlen namazının ardından farklı noktalarda kurulan Halil İbrahim Sofrası’nda vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.  Tarsus Kent Konseyi’nin düzenlediği uçurtma şenliği ile sona eren etkinlikte vatandaşlar doyasıya eğlendi.