Belediye web sitesi için tıklayınız


MESKİ Kalite Yolculuğu’na Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü başvurusunun ardından Avrupa'nın farklı ülkelerinden Mersin’e gelen denetçiler, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile birlikte bir kapanış toplantısı gerçekleştirdi.

Alman Baş Değerlendirici Jan Hendrik Peters, Sloven Nenad Savic, Romen Miruna Vitcu, Litvanyalı Valdas Ausiejus, Macar Zsolt Nyeste, İtalyan Adriano Ruchini ve Türk Tülin Oğrak’tan oluşan değerlendirici ekip 5 gün boyunca her biri 1 saat olmak üzere 30 üzerinde mülakat, tesis incelemeleri ve Mut Şube Müdürlüğü’nde saha ziyaretleri yaptılar.

Yapılan değerlendirmelerin sonunda MESKİ’ye ilk geri bildirim olarak Temmuz ayında EFQM jürisi tarafından yapılacak. Nihai sonuç ise Ekim ayında Viyana’da gerçekleşecek olan EFQM Forumu’nda açıklanacak.

“Şu anda Tarsus’un 50 katı bir alanda hizmet veriyoruz”

Mersin’in kalite yolculuğuna önümüzdeki süreçte de devam edecek olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kapanış toplantısında yaptığı konuşmasında, çalıştıkları ve yönettikleri bir kurumun dışarıdan bir gözlemci tarafından objektif olarak değerlendirilmesinden ve eksikleri varsa bunların ortaya koyulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında Jan Hendrik Peters’in kendisini ziyareti esnasında sorduğu ‘MESKİ’yi hedeflediğiniz noktaya getirdiğinizi düşünüyor musunuz?’ sorusunu hatırlatan Başkan Kocamaz, “Ben Tarsus’taki tecrübelerimizle süreyi kısalttığımız ama ana hedefe yüzde yüz ulaştığımızı söyleyemeyeceğimizi belirtmiştim. Tabi Tarsus sadece bir ilçeden ve 250 bin nüfustan ibaret. Şu anda hizmet alanımızı Tarsus ile kıyasladığımız zaman neredeyse 50 katına hizmet ediyoruz. 509 tane kırsalda yerleşim birimimiz var. Kapanan 40 tane beldemiz var. 13 ayrı ilçeye hitap ediyoruz. Tarsus’ta 250 bin nüfusa hitap ederken, şu anda 1 milyon 800 bin nüfusa hitap ediyoruz. Bu söylediğim rakama 350 bin Suriyeli dâhil değil. Ama her şeye rağmen Tarsus’ta 10 yılda geldiğimiz Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’ne burada 4 yılda ve bu kadar geniş bir alanda yaklaştığımızı söyleyebilirim” dedi.

“Genç jenerasyonun bu işi üstlenmiş olması bizi gelecek açısından umutlandırıyor”

Türk milletinin tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamasından dolayı kalıba girmesinin çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmediğini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Dolayısıyla özellikle ileri yaşlardaki personel kendilerine de ifade ettiğim gibi eski köye yeni adet mi getirdiniz diyor. Ama her şeye rağmen, özellikle genç jenerasyonun bu işi üstlenmiş olması bizi gelecek açısından umutlandırıyor. Bunun yanında şunu da söyleyebilirim. Biz gerçekten çok kötü bir miras devraldık. Yani kurumsallaşmayı sağlayamamış, henüz aidiyet duygusunu personeline yerleştirememiş bir yerel yönetimde biz bu kalite çalışmalarını uygulamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Düşmeden ayakta durabilirsek kurumlarımız gelecekte rahat edecek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir kurum olarak gelecekte rahat etmesi amacıyla çaba sarf ettiklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Biz çok hızlı bir şekilde dönen dünyada merkez kaç kuvvetine karşı ayakta durmaya çalışıyoruz. Eğer düşmeden ayakta durup, dünya ile beraber dönmeye devam edersek, kurumlarımız gelecekte çok daha rahat edecek. Ama bunun yanında dediğim gibi belli bir mesafe kat ettik ama kat edecek daha çok mesafemiz var. Jan Bey’in burada bize gösterdiği resim, arkadaşlarımızın kendilerini daha iyi görmelerini sağlayacak ve bu görülen eksikliklerin giderilmesi konusunda da yeni gelişmeleri arkadaşlarımız el birliğiyle yapacak” diye belirtti.

“Biz herkese aynı yöntemle yoğurt yemeyi öğreteceğiz”

Yurt dışından benzer örnekler ile Büyükşehir Belediyesi’ni kıyaslamanın önemine de vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Jan Bey’in bize önerdiği yurt dışından benzer örneklerle kendinizi kıyaslayın konusu benim için de önemli. Biz bunu daha önce Tarsus’ta Berlin Su İdaresi ile gerçekleştirmiştik. Bu konuda aynen kardeş şehirlerde olduğu gibi, kardeş kurumlar açısından belli partnerler bularak bu çalışmalar kendimizi ölçme açısından değerlendirilebilir. Yine Jan Bey’in belirttiği gibi liderler içerisinde daha değişik yöntemlerle gelişme göstermeye çalışanlar var diye ifade etti. Bu da yine bizim geçmişimizden kaynaklanıyor. Biz de yine bir söz var her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Ama biz herkese aynı yöntemle yoğurt yemeyi öğreteceğiz. Ben tekrar bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Burada inşallah güzel günler geçirmişlerdir. Buraya belki bir değerlendirme amacıyla geldiler, belki ilk defa geldiler. Ama gelmeleri son olmasa gerek. Sadece değerlendirmek için değil, hem Mersin’deki gelişmeleri görmek, hem de tatillerini geçirmek için Mersin’e gelsinler. Aynı zamanda inşallah Mersin’in bir tanıtım elçisi olarak da Mersin’i en iyi şekilde güzel yerlerde tanıtırlar. Bu konuda bize destek vereceklerini biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

MESKİ’nin kalite serüveni

2014 yılında kalite çalışmalarını başlatan MESKİ Genel Müdürlüğü, abonelerinin, çalışanlarının ve toplumun tüm kesimlerinin memnuniyetini artırmak, katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışını yerleştirmek amacıyla hareket ediyor. MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2015-2019 Stratejik Planında belirlenen vizyonu, müşteri ve kalite odaklı politikaları, temel değerleri ve kurumsal gelişime yönelik ana amaçları doğrultusunda 2014 yılında başladığı EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Mükemmellik Modeli Kalite yolculuğunu başlattı. 2017 yılında ise ulusal değerlendirme sistemine alınan Mükemmellikte Yetkinlik 5 yıldız seviyesinden sonra küresel seviyeye taşımak üzere EFQM nezdinde uluslararası başvuru yapıldı ve değerlendirmelere esas saha ziyareti de çok uluslu bir değerlendirici ekip tarafından 14-18 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.