Belediye web sitesi için tıklayınız


Başkan Kocamaz Annesi Adına Yaptırdığı Camii’nin Açılışını Gerçekleştirdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, annesi merhume Hacı Lütfiye Kocamaz adına yaptırdığı caminin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz açılışta yaptığı konuşmada “Hepimiz biliyoruz ki analarımızın hakkını onları sırtımıza alıp yaya olarak Hacca götürsek ödeyemeyiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, doğup büyüdüğü yer olan Tarsus İlçesi, Anıt Mahallesi’nde annesi merhume Hacı Lütfiye Kocamaz adına bir cami yaptırdı. Başkan Kocamaz ikindi namazını annesi adına yaptırdığı Hacı Lütfiye Kocamaz Camii’nde kıldı.

Tarsus İlçesi, Anıt Mahallesi’nde Kadir Gecesi günü gerçekleştirilen açılışa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, MHP Mersin Milletvekilleri Oktay Öztürk ile Baki Şimşek, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Berrin Altıntaş, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, meclis üyeleri ve çok sayıda Tarsuslu vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan açılışta, Hasan Tekerlek tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın annesi için kaleme aldığı ‘Anamı Özledim’ isimli şiirin klibinin izlenmesi ile açılışa katılanlar duygulu dakikalar yaşadı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Tarsusluların Kadir Gecesini ve 3 gün sonra kutlanacak olan Ramazan Bayramları’nı tebrik ederek, “Bugün güzel bir hizmet, bir cami, ilçemizin bu güzel mahallesinde Belediye Başkanımız tarafından merhum annesi adına yaptırıldı. Ben bu güzel camiyi yaptıran Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah kabul ve makbul eylesin diyorum. İnşallah güzel ibadetler bu camide gerçekleştirilecektir” dedi.

Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan da “İnşallah camimiz hayırlı uğurlu olsun. İbadet edeni bol olsun diyorum ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Bey’e de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biz bu gelenekleri yaşatmalıyız değerli hemşerilerim. Cennet anaların ayakları altındadır diyoruz ve buna inanıyoruz. Ama hem anamıza sahip çıkacağız, hem de değerlerimize sahip çıkacağız. Hem de bu değerlerimizi bu tür muhteşem camilerle yıllarca yüzyıllarca yaşatacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz: “Analarımızın hakkını onları sırtımızda Hacca götürsek ödeyemeyiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, annesi adına yaptırdığı caminin açılışını gerçekleştirdikleri günün hayatının en güzel günü olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı ve “Hayatımın en mutlu gününde buraya kadar gelip, mutluluğumuza ortak olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki analarımızın hakkını onları sırtımıza alıp yaya olarak Hacca götürsek ödeyemeyiz. Özellikle de bizim gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yeni ayağa kalkmakta olduğu dönemlerde çile çekip, bizlerin okuması için, bir yerlere gelebilmesi için gece gündüz demeden çalışan, hayatını feda eden, yemeyip yediren, giymeyip giydiren analarımızın ve babalarımızın hakkını hiçbir şekilde inkâr edemeyiz” dedi.

“Bizler onların başını hiçbir zaman yere eğdirmeyeceğiz”

Başkan Kocamaz konuşmasında zor ve çetin mücadelelerin içerisinden bu günlere geldiklerini belirterek, “Bize bugünleri sağlayan annemize, babamıza, ömrümüz boyunca hizmet etsek, onların hayatını kolaylaştırmak için ne kadar emek versek azdır. Tabi ki bizler onlara layık olabilmek için çalışacağız. Memleketimize hizmet edeceğiz. Onların başını hiçbir zaman yere eğdirmeyeceğiz ve onların dualarıyla inşallah hayatımızda son bulacak” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, siyasete nasıl atıldığından ve verdiği mücadelelerden kısaca bahseden Başkan Kocamaz, annesiyle ilgili yaşadığı bir anıyı Tarsuslu hemşerileri ile paylaşarak, “Siyaset gerçekten zor iş ve biraz da alın yazısı. 1992 yılında partimizin yönetiminde görev aldım. Tabi 1980 öncesinde yaşanan hadiseler, daha sonra çekilen çileler, hayatımızı kazanmak için verdiğimiz mücadeleler 1980 öncesi çekilenlerden dolayı rahmetli annem, halen sağ olan babam ve sevgili eşim siyasete girmemi hiç istemediler. Ama demek ki bu bir alın yazısı. Biz de tam işimizi rayına koyacağımız bir dönemde, biraz da dershaneciliği bıraktığımızdan dolayı ailemin muhalefetine rağmen partinin yönetimine girdim. 1994 yılında da yine arkadaşlarımız bize Belediye Başkanı adayı olmamız için yoğun bir baskı yapıyorlardı. Tabi eşim anneme şunu söylüyor. ‘Bu senin sözünden başka hiç kimsenin sözünü dinlemez. Ona sütümü helal etmiyorum dersen o adaylıktan vazgeçer’ Tabi rahmetli annem bana eve geldiğimde dedi ki, ‘Eğer aday olursan sana sütümü helal etmem’ Bir taraftan arkadaşların baskısı, talep, diğer taraftan annemin bu sözü. Anneme şunu söyledim. Anne bu bir vebal, arkadaşlar bize bu iş olursa sizinle olur diyorlar, biz bu günlerden kaçtığımız zaman bu vebalin altından kurtulamayız ama senin sütün sen ne söylersen söyle her zaman bize helal olur, biz sana layık olmaya çalışacağız dedik. Kısmetmiş bugünlere geldik” diye belirtti.

Başkan Kocamaz sözlerine son verirken, “Tabi ki onlar bizim baş tacımız. Onlar için bu dünyada ne yapsak az. Ama Cenab-ı Allah nasip etti. Böyle bir camiyi Selçuklu Mimarisi ile kendi büyüdüğümüz mahalle yapmak nasip oldu. İnşallah cemaati bol olur. Bizim tek beklentimiz, bizlere, annemize, ülkemizin geleceğine dua etmeniz. Başka da hiçbir beklentimiz yok. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu mutluluğumuzu paylaşmak üzere buraya gelen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise konuşmasına tüm vatandaşların Kadir Gecesini kutlayarak başladı. Şimşek, “Bir insanın kendi memleketine hizmet etmesi güzel bir şey ama burası aynı zamanda Sayın Başkanımızın çocukluğunun geçtiği kendi mahallesi. Kendi mahallesine annesi adına böyle güzel bir cami yaptırdığı için teşekkür ediyorum. İnşallah hayır kapısı kıyamete kadar açık olur” diye konuştu.

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da, Ramazan Ayı gibi mübarek bir ayda Tarsuslu hemşerileri ile bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bugün Kadir Gecesi. Önümüzdeki hafta idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı’nın hepimize hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Ülkemizin birlikteliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve huzura ihtiyacı var. Cenab-ı Allah ülkemizde ve şehrimizde huzurumuzu ve kardeşliğimizi bozdurmasın. Ülkemizde ezanlarımız susmasın, bayrağımız inmesin, vatanımız bölünmesin” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri ile birlikte kurdele kesimi yapılarak, caminin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Başkan Kocamaz ve beraberindeki protokol üyeleri camiyi gezdi. Teravih namazından sonra ise camide lokma dağıtımı yapıldı.