Belediye web sitesi için tıklayınız


Engelsiz Sanat Festivali Basketbolla Renklendi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın önderliğinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin üçüncü gününde sanata spor eşlik etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın başlangıç atışını yaptığı basket maçında milli eski basketbolcu Harun Erdenay ve milli eski basketbolcu Aylin Yıldızoğlu tekerlekli sandalyede maç yaptı. İkili farkındalık yaratmak ve festivale anlam katmak amacıyla engelli sporcularla birlikte ter döktü

Kariyer hayatları boyunca yüzlerce maça çıkan ikili hayatlarının en zor ve en anlamlı maçını Mersin’de Engelsiz Sanat Festivali kapsamında oynadı. Erdenay, Mersin Engelliler Sanat ve Spor Kulübü’nde, Yıldızoğlu ise Mersin Büyükşehir Belediyespor takımında yerini alarak kıran kırana bir mücadele sergilediler. 15'er dakikalık iki periyot halinde oynanan müsabakada keyifli anlar yaşanırken, basketbolcular kısa süreliğine de olsa engelli bireylerle empati kurma şansı yakaladılar.

Mersin Engelliler Sanat ve Spor Kulübü, renkli görüntülerin oluştuğu müsabakada rakibini 36-22 mağlup etti. Sporcular maçın sona ermesiyle birlikte maçı izlemeye gelen katılımcılarla müzik eşliğinde oynayarak, doyasıya eğlendi. Sporculara madalya ve kupası Başkan Kocamaz tarafından verildi.

Yıldızoğlu, “Böyle festivallerin artarak devam etmesini diliyorum”

Maç sonrası duygu ve düşüncelerini aktaran milli eski basketbolcu Aylin Yıldızoğlu , “Maç çok güzeldi ve çok keyifliydi ama basketbolcu olmama rağmen çok zorlandım. Arkadaşlarımız gerçekten çok büyük iş başarıyorlar. Onlarla basket maçı oynamak çok keyifliydi. Çünkü inanılmaz pozitifler. Onlar maç esnasında düştüklerinde kalkamayacaklar diye hemen yardım etmek istedim. Ama onlar her şeyin üstesinden çok iyi geliyorlar. Onlar için böyle bir festivali düzenlediği için Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ederim. Bunu duyurmak çok önemli. Onlara ne kadar destek verebilirsek o kadar iyi. Böyle festivallerin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

Erdenay, “Festivali duyunca koşarak geldim”

Hayatının en zor basket maçlarından birine çıktığını belirten Milli eski basketbolcu Harun Erdenay, “Öncelikle maçtan büyük bir zevk aldığımı söylemek istiyorum. Ter içinde kaldım. Böyle bir organizasyon olduğunu duyunca koşarak geldim. Basketbolcu olduğum için oyuna aşinayım ama o tekerlekli sandalyeyi kullanmak gerçekten çok güç. O ayrı bir kabiliyet gerektiriyor. Hem oyun oynamak hem tekerlekli sandalyeyi kullanmak daha da güç. Böyle bir festivalde yer almak ve basket oynamak çok zevkli. Bu festivali duyunca çok mutlu oldum. Engelli arkadaşlarımız için bu tür festivallerin yapılması, onların toplum içerisinde bilinirliliğinin arttırılması çok önemli. Bana bu teklifle geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Başkanımıza ve sizlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Engelli sporculara malzeme desteği sürüyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından amatör spor kulüplerine ve sporculara yapılan yardımlar devam ediyor. Festival kapsamında oynanan basket maçının ardından engelli sporculara Başkan Kocamaz tarafından malzeme desteği yapıldı. Gerçekleştirilen dağıtım töreninde Mersin’de faaliyet gösteren 14 engelli spor kulübüne malzeme desteği yapıldı. Malzeme desteği kapsamında öğrencilerin branşlarına yönelik, basketbol topu, voleybol topu, masa tenisi topu ve raketi, gülle, disk, eşofman, forma, krampon, tekmelik, dizlik, ayakkabı, sırt çantası ve krampon dağıtıldı.

Forum AVM Engelsiz Sanat Festivali ile coştu

Gün içerisinde eş zamanlı devam eden etkinliklerde kentin farklı noktalarında sanat Mersinlilerle buluştu. Festivalin Forum AVM ayağında ise müzik zamanıydı.               

Akşam üzeri başlayan ve açılışını Blerina Shalari’nin yaptığı konser etkinliği, görme engelli, Alman sanatçı ve yazar Joana Zimmer’in performansı ile devam etti. Ezberlediği Türkçe kelimelerle Mersin halkını selamlayan Zimmer, Mersin’i ve festivali ne kadar sevdiğini Türkçe kelimelerle anlattı. Kendine has üslubu ile şarkılarını seslendiren Zimmer, şarkıları ile festivale iz bıraktı.

Katıldığı ses yarışması ile ismini duyuran ve engelli bireylerin ekrandaki sesi haline gelen şarkıcı Serkül’de Forum AVM’de festival için yerini aldı. Mersinliler için Alın Yazısı albümünde yer alan şarkılarını seslendiren Serkül sahneyi Çiğdem Bezci’ye bıraktı.

2009 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu ayağını kaybeden ancak hayata sanatı ile tutunmayı başararak birçok engelli bireye örnek olan Çiğdem Bezi festival kapsamında ikinci kez Mersin’de yer aldı. Geçtiğimiz yıl da festivalin konuğu olan Bezci, güçlü sahne performansı ile bu yılda festivale renk kattı.