Belediye web sitesi için tıklayınız


Engelsiz Sanat Festivali Büyük Bir Coşku İle Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2. kez gerçekleştirilen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali üçüncü gününde de Mersinlilerden tam not aldı. Tüm Mersin festival coşkusuna ortak oldu.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda manken Doğa Bekleriz’in sunumu ile gerçekleştirilen konserde, görme engelli Selim ve Kerim Altınok kardeşler, iki kolu da olmamasına rağmen ayağıyla gitar çalan sanatçı Mark Goffeney, Bosna gazisi sanatçı Muyo Aganoviç ve görme engelli sanatçı Ümran Sevinç sahne aldı.

Konseri dinleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Bekleriz: “Engel bizlerin zihninde”

Manken Doğa Bekleriz konserin açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında, Engelsiz Sanat Festivali ile vatandaşların keyifli dakikalar geçirmesine vesile olan ve yıl boyunca da bu alanda sunmuş olduğu hizmetlerden ötürü Başkan Kocamaz’a teşekkür etti. Bekleriz konuşmasının devamında, “Bu gece burada sizlerle birlikte hayata dört elle sarılmış, pes etmeyen, azimli ve yetenekleriyle bizleri büyüleyecek olan değerli sanatçı dostlarımızla keyifli dakikalar geçireceğiz. Ben çocukluğumdan bu yana ailemde engelli bir birey ile büyüdüm. Annem beni hep bu bilinçle yetiştirdi. Şimdi bayrağı devraldım. Ben de bir anneyim ve oğlumu aynı bilinçle yetiştirmek için elimden geleni yapıyorum. Bu yüzden şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki onlar birer engelli değil, engel onlarda değil, engel bizlerin zihninde. Engel zaman zaman bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek onlara sunduklarımızda ya da sunamadıklarımızda. Engel belki bazen yolda yürürken onlara olan bakışlarımızda ya da gözlerimizi kaçırarak hiç bakmayışımızda. Bu yüzden öncelikle bizlerin zihinlerindeki engelleri aşması ve atması, onların yolunu açması ve onlara engelsiz bir yaşam sağlaması gerekiyor” dedi.

Sahne ilk olarak Altınok kardeşlerin…

Gecede sahneye ilk olarak yaşamları boyunca engelli bireyler için birçok projeye imza atan görme engelli Kerim ve Selim Altınok kardeşler çıktı. Dünyaca ünlü ozan Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ parçası ile sahneye çıkan Altınok kardeşler, türküyü salonu dolduran yüzlerce vatandaş ile birlikte hep bir ağızdan söyledi. Çaldıkları mandolin ve akustik gitar ile dinleyicilere bir müzik ziyafeti sunan Altınok kardeşler, sesleri ve yorumları ile dinleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Sahne performansları sonrası Altınok kardeşlere plaket ve çiçeğini Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner verdi.

Altınok kardeşler gerçekleştirdikleri konuşmada, “Bu festival içerisinde yer almak çok güzel bir duygu. Engel aslında belki kafamızda, belki kendi içimizde veya önümüze konan şeylerde. Ama en büyük şans bu dünyada olmak ve yaşamak ve nefes almak” ifadelerini kullandılar.

Eşsiz yetenek Goffeney, Mersinlileri kendisine hayran bıraktı

Altınok kardeşlerin ardından sahneye,  doğuştan fiziksel engelli müzisyen Mark Goffeney çıktı. Engel tanımamanın ne demek olduğunu sanatı ile Mersin’den tüm dünyaya anlatan Goffeney, Mersinlileri kendisine hayran bıraktı. Ellerini kullanamaması sebebiyle kendi tekniğini geliştirerek ayakları ile gitar çalan, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen eşsiz yetenek Goffeney geceye damgasını vurdu. Goffeney performansı dolayısıyla dakikalar boyunca ayakta alkışlandı. İki kolu olmadan çaldığı gitarı ve rock tarzında söylediği parçalar ile Mersinlilere bir müzik ziyafeti sunan Goffeney, fiziksel engelin sanatına engel olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Hareketli parçalara alkışlarıyla eşlik eden vatandaşlar, sanatçıyı hayranlık ve şaşkınlık ile izledi. Ayrıca Gatto Gabriel de bir süre Goffeney’e eşlik etti ve birlikte düet yaptılar. Performansı sonrası sanatçıya çiçek ve plaketini ise Başkan Kocamaz takdim etti.

Aganoviç’in sesi büyük beğeni topladı

Goffeney’in ardından sahneye Bosna-Hersek’ten festivale katlan Bosnalı Savaş Gazileri Derneği Başkanı sanatçı Mujo Aganoviç çıktı. Bosna’nın sesi Aganoviç, sesi ile büyük beğeni topladı. Ana dilinde söylediği şarkıları ile tüm salon pür dikkat Aganoviç’i dinledi. Aganoviç’e çiçek ve plaketini Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gubaroğlu verdi.  Aganoviç konuşmasında, “Sevgili Türkiye’mize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 1993 senesinde Türkiye’ye tedavi amacıyla geldim ve 7 sene kaldım. Sayenizde bir kez bile yabancı gibi hissetmedim kendimi. Kaderim böyle ama Rabbimize onlarca kez şükür ediyorum benim var olmama şans verdiği için. Bu festival ile de Mersin’den tüm dünyaya engel yok, hepimiz eşitiz mesajı verildi”şeklinde konuştu. Aganoviç konuşmasının ardından ‘Bitanem Deli Gibi Severim Seni Ben’ şarkısını seslendirerek sahneden indi.

Kadife sesli Ümran Sevinç en güzel parçalarını festival için seslendirdi

Sahneye son olarak görme engelli sanatçı Ümran sevinç çıktı. Karanlık dünyasının ışığını doğuştan gelen yeteneği ve kadife sesi ile bulan Sevinç, gitarı ile 6 parça seslendirdi. Dünyaca ünlü ozan Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ parçası ile sahneye çıkan görme engeli sanatçı Sevinç, Bulgaristan türküsü olan ‘Ayletme Beni’ parçasını eşsiz bir performans ile söyledi. Sevinç, ‘Amasra’, ‘Akdeniz’, ‘Ar Gelir Osman Aga Ar Gelir’, ve ‘Arpa Buğday Daneler’ gibi parçaları söyleyerek konserini sonlandırdı. Sevinç konuşmasında, “Bu festivale ikinci kez katılmak gerçekten gurur verici bir durum” ifadelerini kullandı. Görme engelli sanatçı Sevinç’e plaket ve çiçeğini Başkan Kocamaz verdi.

Başkan Kocamaz konser bitiminde yaptığı konuşmasında “Buraya kadar gelen, bu işe gönül ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Normal sanatçıları her yerde izleyebilirsiniz ama bu özel sanatçıları ancak dünyada bir ilk olan Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nde izleme imkânı bulabilirsiniz. Yüreğinize sağlık diyorum. Zira onlar kıtalar ötesinden buraya kadar geldiler. Bizim hemşerilerimizin de bu salonlarda bu özel insanlara destek vermesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dünyada benzeri olmayan bu festival ile engelli bireylerin adeta gözü, kulağı ve destekleyicisi olurken, engeli olmayan bireylere de empati kurma konusunda yol gösterici oldu.

2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali, 14 Ekim Pazar günü, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan kapanış konseri ile sona erecek.