Belediye web sitesi için tıklayınız


Aşık Sıdki Baba Deyişleri Sanatçıların Sazında Can Buldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeniceli Aşık Sıdki Baba’yı anmak, deyişlerinin ve hayat hikayesinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak adına düzenlenen ikinci Aşık Sıdki Baba etkinlikleri sona erdi.

Tarsus’tan yola çıkarak deyişleri ile Türk kültürüne ve Alevi-Bektaşi geleneğine büyük katkılar sunan Yeniceli Aşık Sıdki Baba anısına düzenlenen etkinlik, ‘Deyişler ve Sıdki Baba Türküleri’ konseri ile sona erdi.

19 Ekim tarihinde sempozyumla başlayan anma programı, Tarsus İncirgediği Mahallesi’nde yer alan Yörük Müzesi ziyareti ile devam etti. Müze gezisinin ardından Elvan Sevim, Meliha Güneş, Fahri Işık, Hasan Özel’in gerçekleştirdiği mini konser ile kulakların pası silindi.

Müze ziyaretinin ardından katılımcıların sonraki durağı Yenice Mahallesi Cem Evi oldu. Çamalan Mengi ekibinin gösterisi ile başlayan renkli gece birbirinden kıymetli seslerin konserleri ile son buldu.

Tufan, “Sosyal belediyeciliğin en uç noktasında hizmet veriyoruz”

Cem evinde devam eden etkinlikte konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, “Bu sempozyumda emeği geçen herkese Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz adına teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun son gününde eğlenelim, coşalım, bir ve bütün olalım. Belediyeler yalnızca yol, kaldırım, park, kanalizasyon, arıtma gibi fiziki hizmetleri yapmaz. Böyle sosyal çalışmalar da yapar. Büyükşehir Belediyemiz yıllardır sosyal belediyeciliğin en uç noktasında hizmet vermeye devam etmiştir. Geleneklerimizi göreneklerimizi yaşatacak etkinlikler, yemeğimizden tutunda destanlarımıza, türkülerimizden tutun da bu topraklara hizmet edenlerin kitaplarla yaşatılmasına kadar çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıl ilkini yaptığımız sempozyumumuzdaki çalışmalar kitap haline getirilmişti. Bu yıl da inşallah kitap haline getirilecek. Severek, duygulanarak, içlenerek okuduğumuz çoğu türkünün kime ait olduğunu bilmeden söyledik ama meğerki Sıdki Baba’nın türküleriymiş. Onları bu çalışmalar neticesinde öğreniyoruz. Çalışmaları için değerli akademisyenlerimize ve bu konuya sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum”dedi.

Programda Araştırmacı yazar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Emekli Koro Şefi Halil Atılgan günün anlam ve önemine uygun olarak seslendirdiği ‘Alevi de benim Sünni de’ şiiri ile vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Programda ayrıca Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Yardımcı, Yenice Mahalle Muhtarı Rüstem Koçak ve Cem Evi Dedesi Gazi Kemal Uymaz da birer konuşma gerçekleştirerek etkinlikten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve katılımcılara teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından  ‘Deyişler ve Aşık Sıdki Baba Türküleri’ konseri gerçekleştirildi. Konser kapsamında sahneye ilk olarak TRT Ankara Radyosu Bağlama Sanatçısı Ferhat Durmuş çıktı. Durmuş gerçekleştirdiği saz dinletisi ile bağlamasını adeta konuşturarak, vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Durmuş’tan sonra sahne alan TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Meliha Güneş, Aşık Sıdki Baba’ya at ‘İçtim Aşk Meyini’ deyişi ile sahneye çıktı. Seslendirdiği Alevi türküleri ile vatandaşları mest eden Güneş, sahneyi Fahri Işık’a bıraktı.

Fahri Işık’tan sonra Aşık Sıdki Baba’ya ait ‘ Eğlenme Tez Gel’ isimli deyişi ile sahne alan TRT İstanbul Radyosu Türk halk Müziği ses sanatçıları Elvan Sevim ve TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Hasan Özel birbirinden güzel türkülerle geceye renk kattı.

Aşık Sıdki Baba’nın birbirinden güzel deyişleri için sazlarını konuşturan sanatçılar, Yeniceli vatandaşlara ve tüm misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı. Cem Evi’nde düzenlenen etkinlikte Aşık Sıdki Baba için bir araya gelen canlar cem oldu.