Belediye web sitesi için tıklayınız


“Vatandaş Bizden Hizmet Talep Ettiği Sürece Hizmete Devam Edeceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Muhtarlar Buluşması’nın dördüncü gününde Başkan Kocamaz, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut, Silifke ve Erdemli ilçelerinin muhtarları ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi, her zaman olduğu gibi yine unutulmayacak bir programa imza attı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlediği Muhtarlar Buluşması’nın ikinci etabında, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ikinci bölge muhtarları ile bir araya geldi.

Niğde’nin, Ulukışla İlçesi’nin Çiftehan Köyü’nde gerçekleştirilen Muhtarlar Buluşması Gala Gecesi’nde, toplam 7 ilçenin muhtarları ile buluşan Başkan Kocamaz, hem muhtarlara Büyükşehir Belediyesi’nin dört buçuk yıl boyunca hayata geçirmiş olduğu hizmetleri anlatırken, hem de gecede verilen mini konser ile keyifli bir akşam geçirdi.

Başkan Kocamaz: “Yaptığımız iş kutsal”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gala Gecesi’nde gerçekleştirdiği konuşmasında, “Hepimiz halkımıza, milletimize hizmet etme şerefine nail olmuş insanlarız. Aziz Peygamberimizin de belirttiği gibi ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara en fazla faydası olandır.’ Dolayısıyla yaptığımız iş kutsal. Bizler memlekete ve halkımıza hizmet ederken gerçekten haz duyuyoruz, zevk alıyoruz. Ortaya çıkan eserler, insanların toplum adına olan taleplerini yerine getirmemiz, Allah razı olsun cümlesine nadan olmamız gerçekten bize moral veriyor” dedi.

“Cumhuriyet Tarihi boyunca hayata geçirilmemiş birçok proje hayata geçirildi”

Mersin çok özel ve güzel bir bölge olduğundan, tarihin derinliklerinden günümüze gelene kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından bahseden Başkan Kocamaz, “Mersin dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin buluşma noktası. Tarih boyunca hep cazibe merkezi olmuş. Halen de bu cazibe merkezi özelliğini sürdüren çok stratejik, çok önemli ve herkesin de gözü üstünde olduğu bir kent. Geçen dört buçuk yıllık süre içerisinde Cenab-ı Allah nasip etti ve Cumhuriyet Tarihi boyunca hayata geçirilmemiş birçok proje hayata geçirildi. Gerçekten eskiden 300 metre, 500 metre asfalt yaptırabilmek için özellikle kırsaldaki muhtarlarımız siyasetçilerin etrafında dönerdi Onlardan destek isterlerdi. Şayet o 300 metre asfaltı yaptırabilirse o siyasetçiyi çağırır, davul-zurna ile karşılar ziyafetler verirdi. Allah’a çok şükür o günler geride kaldı. 30 Mart 2014 öncesi sizlerin yanına gelip desteklerinizi talep ettiğimizde bir iddia ile yola çıkmıştık. Yolsuz ve susuz yerleşim birimi bırakmayacağız demiştik. Çok şükür ki Cenab-ı Allah’tan bir engel olmadığı sürece her yere suyu ve yolu ulaştırdık. Yaklaşık 5 bin 500 kilometre sadece kırsalda asfalt hayata geçirdik. Çok şükür bugün gittiğimiz her yerde artık ürettiğimiz ürünler tozdan kurtuldu. Hanımefendiler tozdan, çamurdan kurtuldu ve çamaşırı daha az yıkayacak. Bugünlere gönül rahatlığı ile geldik” şeklinde konuştu.

“Biz ömrü mücadele ile geçen Yörük çocuğu bir Türk Milliyetçisiyiz”

Bu dört buçuk yıllık süre içerisinde hem ülkemizde, hem Mersin’de birçok hadisenin yaşandığını dile getiren Başkan Kocamaz, “Bunların en önemlisi de 15 Temmuz hain darbe girişimi. Bu darbe girişiminden sonra hain Fetö’nün kripto elemanları belediyemizin üzerine de kumpas kurdu ve bir çok arkadaşımız maalesef göz altına alındı, cezaevine konuldu. 8 ay yatan arkadaşlarımız oldu. Ama Allah’a çok şükür ki gerçek ortaya çıktı ve onların suçsuzluğu da mahkeme tarafından tescil edildi. O zaman da söyledik biz ömrü mücadele ile geçen Yörük çocuğu bir Türk Milliyetçisiyiz demiştik. Bu belediyede Apo’cu da olmaz, Fetö’cü de diye sonuna kadar, avazımız çıktı kadar bağırmıştık ve netice de söylediklerimizin hepsi gerçekleşti. Arkadaşlarımız da beraat ettiler. Bir kısmı şu anda göreve başlamış durumda. Bir kısmı da halen o dosyaların incelenip bu beraat kararı işe birlikte göreve dönmeyi bekliyor” ifadelerini kullandı.

30 Mart 2014 tarihinden itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanının 22 kat arttığından söz ederek, “Bölgemiz insanlık tarihi ile yaşıt. İnsan nerede yaşar? Yiyeceğin suyun olduğu yerde yaşar. Yaşadığımız bölge çok özel. Cenab-ı Allah her türlü nimeti bizlere bu topraklarda bahşetmiş, yetiştirebiliyoruz. Dolayısıyla sadece Mersin’i değil Türkiye’yi hatta dünyayı doyurmanın gayreti içerisindeyiz” diye belirtti.

“Türkiye’ye örnek olmuş durumdayız”

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmiş oldukları ilklerden de söz açan Başkan Kocamaz, “Ben iddia ediyorum Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini incelediğinizde, Türkiye’deki 30 Büyükşehir’in önünde performans gösteriyor. Bizim başlattığımız projelerin bir kısmını diğer Büyükşehirler gelip bizden alıyor ya da halen hayata geçirebilmiş değil. Özellikle sosyal projelerde gerçekten Türkiye’ye örnek olmuş durumdayız. Bizim standardımız çok yüksek. Bizim öncülük yaptığımız birçok proje hem Avrupa’da hem dünyada örnek alınan ve tüm dünyadaki belediyeleri bir araya getiren projeler” dedi.

“Devraldığımız belediye çukurda bir belediyeydi”

Büyükşehir Belediyesi’nin dört buçuk yıldır hayata geçirmiş olduğu hizmetleri de kısa kısa anlatan Başkan Kocamaz, “Geçtiğimiz dört buçuk yıllık süre içerisinde gerçekten çok farkındalık yaratıldı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde. Devraldığımız belediye çok sıkıntılı bir belediyeydi. Hatta sıfırda bile değil, çukurda bir belediyeydi. Biz o belediyeyi çukurdan alıp bugünkü konumuna getirdik. Biz 30 Martta sadece merkezdeki Büyükşehir Belediyesi’ni değil, Mersin’in tamamındaki tüm belediyelerin yaklaşık yüzde 85’lik bir hizmetini de devraldık”  şeklinde konuştu.

“Mersin’de daha yapacak çok işimiz var”

Yılların ihmalinin dört buçuk yıl içerisinde tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını dile getiren Başkan Kocamaz, “Mersin’de daha yapacak çok işimiz var. Mersin’in önü bundan sonra açık. Sizlerle bu dört buçuk yıllık süre içerisinde uyum içinde çalıştık. Zaman zaman muhtarlarımız haklı olarak kendi bölgelerindeki problemlerin bir an evvel tamamlanmasını istiyor. Ama takdir edersiniz ki bu kadar geniş bir alanda bütün problemleri bir anda çözme şansımız yok. Onun için sizlerden zaman zaman sabır diledik. Sabredelim, görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler dedik. Mersin bugün geldiğimiz noktada gerçekten dağıyla, taşıyla, ovasıyla, deniziyle artık yaşanabilir bir kent haline geldi. Biz istiyoruz ki bu yolculuğumuz bundan sonra da uyum içerisinde, barış, sevgi, kardeşlik, huzur ve hoşgörü içerisinde devam etsin” ifadelerine yer verdi.

“Vatandaş bizden hizmet talep ettiği sürece biz de bu vatandaşımıza hizmet vermeye devam edeceğiz”

Geçtiğimiz Cuma günü de 4 merkez ilçe, Tarsus ve Çamlıyayla muhtarları ile bir arada olduklarından bahseden Başkan Kocamaz, “Gerçekten onlar da bu süreç içerisinde yolculuğun devam etmesi yönünde bir tavır sergilediler. Vatandaşımız bu son yaşanan bir aylık süreç içerisinde gerçekten kafası karmakarışık olmuş durumda. Partili, partisiz, hangi siyasi partiden, hangi görüşten, hangi düşünceden, hangi inançtan olursa olsun insanlar Mersin’de yakalanan bu barış ve huzur ortamının devam etmesini talep ediyor. Elbette biz de bu kadar insanlarımızın ısrarını, taleplerini boşa çıkaracak değiliz. İnşallah 30 Mart’tan sonra da sizlerle birlikte Mersin’in tüm bölgelerine hizmet etmeye devam edeceğiz. Çok şükür Allah kimseyi itibardan düşürmesin. Bugüne kadar demek ki vatandaşlarımızla çok iyi diyalog kurmuşuz. Herkes bu gönül köprüsünün devam etmesini talep ediyor. Zaten biz geçmişten bu yana bir mücadele adamıyız. 1980 öncesinden bu günlere elimizi, kolumuzu sallayarak gelmedik. Hep mücadele ettik. Hep vatan dedik. Millet dedik, bayrak dedik. Bu halka hizmete Hakk’a hizmet bildik. 25 yıl çeyrek asır. Gerçekten kolay değil ama bu vatandaş bizden hizmet talep ettiği sürece biz de bu vatandaşımıza hizmet vermeye devam edeceğiz”şeklinde sözleri ile sonlandırdı.

Başkan Kocamaz’ın konuşması alkışlar eşliğinde sona ererken, salonda ‘Başkan Kocamaz Seni Kimse Yıkamaz’ sloganları atıldı. Konuşmanın ardından, muhtarlar ilçelerine yapmış olduğu hizmetlerden ötürü Başkan Kocamaz’a çiçek takdim etti. Gecede Başkan Kocamaz 7 ilçenin muhtarları ile hatıra fotoğrafı çekildi.

Toplantıda ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Erkan Arıcı tarafından bir bilgilendirme sunumu yapıldı. Bilgilendirme sunumunun ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin yer aldığı insan odaklı video film, MESKİ’nin hizmetlerinin yer aldığı video film ve muhtarlar buluşması video filminin gösterimi yapıldı.

Muhtarlar verilen gala yemeğinin ardından gerçekleştirilen mini konser ile doyasıya eğlenme fırsatı buldular. 24 Ekim’de sona erecek olan Muhtarlar Buluşması kapsamında toplam 600 muhtar Çiftehan’da ağırlanmış olacak.