Belediye web sitesi için tıklayınız


Ulu Önder Atatürk Sevdiği Şarkılarla Anıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının ve sonsuzluğa uğurlanışının 80. yıldönümünde düzenlediği ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’ konseri ile Mersinli vatandaşlara unutulmaz bir anma gecesi yaşattı.Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen ve halkın yoğun ilgi gösterdiği programa Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, KKTC Baş Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, , Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Oğuz Bavbek, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz fikirleri ve değerleriyle Türk milletinin yüreğinde yaşayan dünya lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini yumduğu 10 Kasım gününde sevdiği şarkılarla anıldı. Tıklım tıklım dolan salonda vatandaşlar Atatürk’e olan özlemlerini ve minnetlerini onun sevdiği şarkılar ile dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde günün anlam ve önemi anısına düzenlenen program ‘Son Balo’ adlı sinevizyon gösterimi ile başladı. Sinevizyon gösterimi esnasında gözyaşlarına hâkim olamayan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

Kısa sinevizyon gösterimi sonrası Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ve koro sanatçıları tarafından seslendirilen ‘Bülbülüm Altın Kafeste’, ‘Efe Türküsü Yanık Ömer’, ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘Mendilimin Yeşili’, ‘Vardar Ovası’ ve ‘Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım’ gibi daha birçok şarkıya vatandaşlar hep bir ağızdan eşlik etti.

‘Efelerin Efesi’ türküsüne sıra geldiğinde ise Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği halk oyunlarından olan zeybek gösterisi gerçekleştirildi.

Gecenin finali ise 10. Yıl Marşı ile oldu. 10. Yıl Marşına sıra geldiğinde genç, yaşlı demeden herkes ayağa kalkarak marşı hep bir ağızdan seslendirdi. Alkışlar eşliğinde söylenen marş esnasında vatandaşlar coşku ve duygu dolu anlar yaşadı.

Gecenin sonunda Vali Yardımcısı Süleyman Deniz ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, koro şefine çiçek ve plaketi birlikte takdim ettiler.